FAQ

Po co powstał Konkurs Cyrkulacje?
Konkurs Cyrkulacje powstał, by wesprzeć środowisko Nowego Cyrku: z jednej strony poprzez finansową nagrodę, ale przede wszystkim poprzez umożliwienie wymiany między artystami i stworzenie platformy spotkania artystów i organizatorów branżowych festiwali. Ważnym elementem festiwalu jest pokonkursowe spotkanie finalistów i finalistek z jury. Uczestnicy i uczestniczki finału mogą w bezpośredniej rozmowie  zapytać o feedback i usłyszeć bezcenne opinie i rady od specjalistów.

Finaliści i finalistki otrzymują też od nas profesjonalne materiały foto i wideo, które mogą wykorzystać w dalszej karierze.

Kto może wziąć udział w konkursie?
Regulamin mówi o tym, że w Konkursie mogą wziąć udział artyści Nowego Cyrku, obywatele lub rezydenci z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Białorusi, Czech, Węgier, Ukrainy i Słowacji. Oznacza to, że nawet jeśli ktoś nie ma obywatelstwa polskiego, ale przebywa na stałe na terenie Polski – a zatem współtworzy polską scenę Nowego Cyrku, może wziąć udział w Konkursie – analogicznie zasada ta stosuje się do pozostałych krajów wymienionych w regulaminie.

Czy na eliminacje mogę przesłać dowolny film z moimi umiejętnościami?
Nie. Należy przesłać film dokumentujący konkretną prezentację zgłaszaną do konkursu, z wszystkimi jej elementami. Nie może być to również trailer, złożony serii z różnych ujęć, ale pełny zapis od początku do końca, bez cięć. Zwróć uwagę, by udostępniany film nie miał ustawień prywatnych.

Film nie musi być zapisem występu przed publicznością – może być nagraniem z sali treningowej, pod warunkiem, że kostiumy i muzyka będą odpowiadały tym, które miałyby być zaprezentowane na scenie. Warto zadbać o właściwe oświetlenie i kontrastujące tło.

Czy artyści otrzymują wynagrodzenie za swój występ?
Cyrkulacje mają formułę konkursu – dlatego artyści występujący w finale nie otrzymują honorariów, mają jednak szansę na nagrody. Na spektakle zapraszamy również przedstawicieli branży cyrkowej, organizatorów festiwali i bookerów, którzy nierzadko oferują pracę naszym finalistom.
Artystom zapewniamy również noclegi i wyżywienie oraz dofinansowanie do kosztów podróży.

Jak długa powinna być etiuda?

Minimum – 4 minuty, maksimum – 8 minut
Czas prezentacji konkursowej ograniczono do 8 minut, ponieważ etiuda jest formą krótką – w tym czasie jest możliwe pokazanie swojego pomysłu i umiejętności w równych ramach dla wszystkich uczestników. Brak ograniczenia czasowego, bądź numery dłuższe byłyby natomiast kłopotliwe nie tylko ze względów logistycznych, uniemożliwiałby również wprowadzenie jednolitych kryteriów oceny.

Jakie są parametry sceny, na której odbędzie się finał konkursu?
Finał Konkursu odbędzie się w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie . Wymiary sceny:
Powierzchnia – 490 m2
Szerokość – 23,5 m
Głębokość – 28 m
Wysokość – 24 m
Okno sceny – szer. 15,3 m, wys 7,8 m

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe dla uczestników?

Żeby uczestniczyć w konkursie, trzeba mieć minimum 16 lat. Osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodziców/opiekunów na uczestnictwo w konkursie.

Czy mogę wysłać więcej zgłoszeń?

Tak, ale pod warunkiem, że będą to różne etiudy (np. z różnymi rekwizytami lub różne etiudy na tym samym rekwizycie – przy czym różnica powinna polegać na czymś więcej niż tylko zmiana muzyki i kostiumu). Jeśli posiadasz kilka nagrań różnych wersji tej samej etiudy, podejmij decyzję, która z nich ma być oceniana, nie wysyłaj ich wszystkich jako zgłoszeń konkursowych.

Już raz brałem/brałam udział w finale Cyrkulacji.  Czy mogę zgłosić się ponownie?

Tak, pod warunkiem, że będzie to zupełnie inna, nowa etiuda.

Kto będzie zasiadał w jury konkursu?
W jury Konkursu zasiądą specjaliści z dziedzin Nowego Cyrku i Teatru z Polski i Europy. Do tej pory byli to między innymi: Urs Jaeckle, Tobias Fiedler, Katarina Pokorna, Ewelina Drzał-Fiałkiewicz, Paweł Passini, Cox Ahlers, Samuel Roy, Karolina Rozwód, Matthias Romir, Jenny Patchowsky.

Organizator Konkursu, czyli Fundacja Sztukmistrze nie ma wpływu na werdykt jury.

Jakie etiudy mają największe szanse na zakwalifikowanie do finału?

Nie ma mniej lub bardziej „skutecznych” dziedzin – takie same szanse mają akrobatyka i żonglerka 🙂 Na pewno jednak uwagę komisji zwrócą etiudy, które będą prezentować świeże spojrzenie na sztukę cyrkową. Chętnie zobaczymy wyniki własnego researchu artystów, które nie będą prostym powieleniem „cyrkowych standardów”.

Według jakich kryteriów jury ocenia występy?
Ocena występu to wypadkowa wielu kryteriów. Jury bierze pod uwagę jakość techniczną występu, innowacyjność, zamysł artystyczny, kostium, muzykę i oczywiście prezencję na scenie – kontakt artysty z publicznością.

Kiedy będzie wiadomo, kto wystąpi w finale?
Ostatni dzień przesyłania zgłoszeń to 30.06.2024. Z osobami zakwalifikowanymi do finału skontaktujemy się pod koniec lipca/na początku sierpnia.

Jak wygląda harmonogram tegorocznego finału Cyrkulacji?

Przyjazd finalistów: 22 września

Próby: 23-29 września

Spektakle finałowe: 27-29 września

Odjazd finalistów: 30 września

Obecność na wszystkich próbach i spektaklach jest obowiązkowa dla finalistów.

Dlaczego przygotowania trwają cały tydzień?

Podczas tygodnia prób finaliści trenują choreografię, która otworzy spektakl finałowy, realizowane są montaże rekwizytów, indywidualne próby sceniczne poszczególnych finalistów i próba generalna. Chcemy, by spektakle finałowe zrealizowane były na najwyższym poziomie, a to wymaga odpowiedniego zaangażowania czasowego.  Finaliści codziennie mają do dyspozycji przestrzenie treningowe, gdzie mogą przygotowywać się do występu i trenować. Staramy się również, by mimo formuły konkursowej, uczestnicy mieli także okazję poznać się nawzajem w luźniej atmosferze i odprężyć.

Czy finaliści konkursu mają zapewniony nocleg i wyżywienie podczas tygodnia prób?
Finaliści mają zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, otrzymują częściowe dofinansowanie do kosztów podróży. Pozostałe koszty (np. transport swoich rekwizytów) pokrywają we własnym zakresie.

***
Masz pytania dotyczące konkursu?
Napisz do nas na: cyrkulacje@sztukmistrze.pl, a my z przyjemnością udzielimy odpowiedzi!

Finaliści 2024

std