Festiwal Cyrku Współczesnego

Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea Nowego Cyrku. Cyrku, który bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji. Tu nie zobaczymy tresury zwierząt, a zachwyt wzbudzą kunszt wciąż doskonalących się artystów i rozmaitość prezentowanych form. Przyjdź i daj się zachwycić!

Formuła

Podczas festiwalu prezentowana jest twórczość artystów rezydujących lub/i pochodzących z krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Białorusi, Czech, Węgier, Ukrainy, Słowacji. Obecność różnych stylów, odmiennych spojrzeń na cyrk współczesny jest fundamentalną ideą festiwalu – zaproszenia do spotkania, dialogu, prezentacji nowych zjawisk, wywołania artystycznego fermentu – cyrkulacji.

W ramach wydarzenia odbywają się pokazy pełnometrażowych spektakli – najbardziej charakterystycznych dla cyrku współczesnego. Program festiwalu prezentuje zarówno ikony Nowego Cyrku, rozpoznawalne nazwiska i grupy, przez lata wyznaczających kierunek rozwoju i będących wzorem i punktem odniesienia, po całkiem młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają karierę artystyczną.

Ważną misją festiwalu jest budowanie namysłu nad cyrkiem współczesnym w Polsce, stąd w programie spotkania dyskusyjne, rozmowy z artystami i jury.  Spotkania twórców z publicznością pozwalają widzom na wejście głębiej w świat spektaklu, poznanie procesu powstawania dzieła. Jednocześnie umożliwiają artystom poznanie swoich odbiorców i ich odczuć i przemyśleń.

 

Znak jakości EFFE

W 2019 roku CYRKULACJE zostały wyróżnione znakiem jakości EFFE Label! Znak Firmowy EFFE to przyznawany przez środowisko organizatorów festiwali certyfikat wysokiej jakości, sygnał, że festiwal należy do grupy wyjątkowych i innowacyjnych wydarzeń kulturalnych na mapie Europy.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Finaliści 2023

std