Saila Jantunen

luźna lina / Finlandia /

Saila sekretnie marzyła o zostaniu cyrkówką przez całe swoje życie, jednak dopiero w wieku 24 lat odważyła się pójść na pierwsze zajęcia. Zaczęło się niewinnie, od hobby, wkrótce jednak rzuciła studia na uniwersytecie i rozpoczęła naukę w szkole cyrkowej w Turku. Nie żałuje!

Rekwizyty ekwilibrystyczne inspirowały ją od samego początku. Kiedy po raz pierwszy spróbowała luźnej liny (slack rope), wydawało się to absolutnie niemożliwe i chciała ją opanować. Zakochała się w niej głęboko i wciąż jest ze swoją pierwszą miłością. W ciągu tych kilku lat udało jej się wypracować autorski styl chodzenia po linie, łączący energetyczną pracę nóg z szybkimi rytmicznymi podskokami.

We współczesnym cyrku inspirują ją wymiar wizualny, możliwość opowiadania historii i nieograniczone sposoby wyrażania siebie.

Uwielbia spędzać czas na łonie natury i ze zwierzętami, odpoczywa i odzyskuje energię w lesie. Czytanie książek przenosi ją do innego świata, jeśli potrzebuje przerwy od rzeczywistości. Prowadzi również własną firmę produkującą ręcznie robione koniki hobbystyczne, co, jak twierdzi,  jest dość relaksujące, mimo że jest to jej praca.

Finaliści 2023